U Jestřába doma

5. 5. 2018

Když jsem před půl rokem nastupovala do Albatros Media, naivně jsem si myslela, že budu na blog sekat články jako Baťa cvičky. Budu mít přece info z první ruky a mezi knížkama budu každý den. No a ejhle. Jak vidíte, moc mi to nevyšlo. Teď mám ale pecku, kterou si prostě nemůžu nechat pro sebe.

Díky práci se potkávám se zajímavými lidmi z knižního světa a občas se mi podaří dostat na místa, kam bych se asi jinak nikdy nepodívala. Třeba do bytu Jaroslava Foglara, který byl 16 let zapečetěný a nedostupný. Společně s několika kolegy a novináři jsme tak měli jako jedni z mála lidí možnost vidět Foglarův byt přesně v tom stavu, v jaké ho opustil v roce 1995, kdy se ze zdravotních důvodů přesunul natrvalo do nemocnice.

Byl to rozhodně nezapomenutelný a silný zážitek. Zůstaly tu netknuté Foglarovy staré tenisky, sbírka čajů, ježek v kleci, hromada zátek od limonád, naprosto geniální návod na pračku, lahev od piva nebo poznámky, kdy si v budíku vyměnil baterku. Naproti skromné posteli byl velký plakát Lucernského jezera ve Švýcarsku, na kterém bylo rukou napsané “Škoda každé minuty!!!”, zdi byly lemované titulními stranami časopisů Mladý hlasatel a Vpřed.

Maličký byt na pražském Žižkově teď čeká rekonstrukce. Promění se v rezidenční sídlo pro spisovatele a tvůrce komiksů z celého světa a první autoři by v něm mohli bydlet už letos na podzim. Ale pozor to pořád ještě není ta pecka, o které jsem psala na začátku…

Nakladatelství Albatros a Skautská nadace Jaroslava Foglara chystají postupně vydat souborné Jestřábovo dílo.

Legendární “foglarovky” se navíc dočkají nové výtvarné úpravy. Takové, která vyrazí dech všem věrným fanouškům jeho dobrodružných knih, ale zároveň dokáže přilákat i nové čtenáře a přiblíží dílo Jaroslava Foglara současným malým čtenářům.

Jako první se můžete těšit na román Hoši od Bobří řeky, který je naplánovaný na začátek září. Každou knížku budou doprovázet ilustrace od jiného výtvarníka a první svazek si vzala na starosti skvělá komiksová výtvarnice Ester Kuchynková. Ano, holka kreslí údajně “typicky klučičí knížku”. A o to větší z toho mám radost!


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

  • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
  • Instagram
  • bara.votavova@gmail.com