Poezie z vyhledavače aneb Google a jeho básnické střevo

25. 10. 2015

google-poezie

Skvělá věc tenhle Google. Nejen, že vám najde cokoliv, na co si vzpomenete, on navíc rád doplňuje hledané pojmy. Tak chytře, že z něj občas vypadanou i super básničky. Vtipné, dojemné nebo krapet filozofické.

Google poezie je internetový projekt zabývající se hledáním poezie ve výsledcích vyhledavače Google, za kterým stojí Tomáš Miklica a Daniel Poláček. Jde o neoficiální českou verzi amerického Google Poetics, který funguje na stejném principu.

A jak taková Google poezie vlastně vypadá? Zadáte hledaný výraz a Google vám našeptá další možnosti, které lidé často vyhledávají. Vznikají tak spojení, která často ani nemusí dávat smysl, ale přesto mají dohromady své kouzlo. Však si to zkuste a budete se divit, jaká hesla Češi sází do vyhledavače a jaké pecky na vás vypadnou.

collage

V Google básničkách si každý najde svoje – od humoru až po obrázek společnosti. Skvělé je, že i vy sami můžete tvořit vlastní Google poezii. A co víc! Poezii jako takové nemusíte ani trochu rozumět. Tady by vám to totiž asi stejně k ničemu nebylo.

Nečekejte žádné velké emoce, žádné hluboké myšlenky. Vlastně si říkám, jestli je to opravdu poezie. Ta “skutečná” by v nás přece měla zanechávat pocity a podněty k přemýšlení. Ale Google poezie? To je takové poetické spotřební zboží, na které si za pár dní ani nevzpomenete, ale v daný moment vás mile pobaví.

Soubor netradičních básniček je ideální společník na cesty tramvají nebo jako malé zabavení při čekání ve frontě. Přečtete, zasmějete se a jdete dál.

 

Za e-knihu děkuji nakladatelství Backstage Books. A pokud byste po ní také zatoužili, sežete ji v internetovém knihkupectví Kosmas za krásných 25 Kč.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

  • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
  • Instagram
  • bara.votavova@gmail.com