O životě, díle i ženách Franze Kafky

5. 8. 2018

Franz Kafka

S dětskou literaturou vám asi už nedám pokoj. Ne, nemám splašené hormony, ani mi netikají biologické hodiny. Knížky pro děti mě zkrátka nesmírně baví a zajímají především z pracovního hlediska. A tak se v nich teď “hrabu” mnohem víc, snažím se zorientovat a najít tituly, které stojí za pozornost. Doufám, že vám to přijde vhod, ať už máte sami děti, sháníte knížku pro malého čtenáře ve vašem okolí nebo zkrátka milujete dětské knížky a máte slabost pro pěkně vypravené publikace.

Jednou z knížek, které byste neměli z výše uvedených důvodů minout, je Franz Kafka – člověk své i naší doby od dvojnásobného držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého s nádhernými ilustracemi od přední české ilustrátorky Renáty Fučíkové.

Franz Kafka

Kniha o nejslavnějším pražském rodákovi přibližuje jeho život a dílo – srozumitelně a přitom poutavě. Dozvíte se tu základní informace o Kafkově životě, jeho rodině nebo třeba jaký měl vztah k ženám. Nechybí samozřejmě ani jeho přístup k literární tvorbě a představení několika jeho zásadních děl. Některé jsou odvyprávěny formou komiksu, z jiných tu najdete nově přeložené ukázky.

Text Radka Malého je čtivý a tak akorát informativní. Co ale knížku posouvá o kus výš, jsou nádherné ilustrace Renáty Fučíkové. Ty nejsou jen pouhým doplňkem, jsou minimálně na stejné úrovní jako samotné textové vyprávění. Obrázky jsou černobílé, lehce ponuré, a tak vyborně vystihují Kafkovo dílo.

Od této publikace nečekejte žádnou vědeckou nebo rozsáhlou práci o Kafkovi. Ona o to ani neusiluje. Slouží jako stručný úvod do života a díla tohoto významného spisovatele především čtenářům, kteří o Kafkovi nic moc neví, maturantům pro malé opáčko nebo také zahraničnímu publiku. S českým vydáním totiž u nakladatelství Práh vyšel německý a anglický překlad.

Za recenzní výtisky děkuji nakladatelství Práh.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

  • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
  • Instagram
  • bara.votavova@gmail.com