#minirecenze: Eleanor se má vážně skvěle

25. 5. 2018

Jestli toužíte po opravdu dobré knížce, která je plná skvělých hlášek, komických situací, ale v závěru vám tak trochu zlomí srdce a zahraje na citlivou strunu, sáhněte po Eleanor se má vážně skvěle.

Hlavní hrdinka Eleanor Oliphantová je asociál každým coulem. Je neobratná v jakýchkoliv společenských situacích a je jí jedno, co si kdo o ní myslí. Po Glasglow chodí s taškou na kolečkách a víkendy tráví se svou jedinou kámoškou – lahví vodky. Také má dost komplikovaný vztah s matkou a aby to nebylo málo, zamiluje se do zpěváka místní kapely. Plánuje s ním zářnou budoucnost, jenže on o Eleanořině existenci nemá ani tušení. Ještěže má nového kamaráda Raymonda, který ji občas vrátí nohama na zem.

Britská spisovatelka Gail Honeymanová ve své prvotině skvěle vystihla vnitřní svět bytostného introverta a napsala příběh, u kterého se budete smát, i když k smíchu nakonec vůbec není. Tahle knížka slaví v Anglii velký úspěch. Získala první místo Costa Book Awards v kategorii debutů a navíc se stala i knihou roku v prestižní anketě The British Book Awards.

Vydalo nakladatelství Plus, přeložila Olga Bártová.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

  • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
  • Instagram
  • bara.votavova@gmail.com