Knihomolské pikošky #7

18. 5. 2018

1/ Hned zkraje si vezměte do ruky diář a pište si. V sobotu 16. června (takže po výplatě, náhoda? nemyslím si) proběhne další Knihex, který podporuje menší nakladatele. Opět na ostrově Štvanice, od 10 do 20 hodin. Spoustu peněz, opalovák a dobrou náladu s sebou!

2/ Ve čtvrtek 24. května dorazí do knihkupectví Zásilka z Knihozemě. Taková obdoba Velkého knižního čtvrtku pro děti a mládež, ale kompletně v roli Albatros Media. V jeden den vyjde dvanáct nejzajímavějších knižních novinek pro děti, mezi kterými nebudou chybět oblíbení spisovatelé jako J. K. Rowlingová, Jo Nesbø nebo Neil Gaiman. Já osobně se nejvíc těším na knížky Nikdyuš, Odd a mraziví obři nebo Kostík hledá přátele.

3/ V květnu ale nevyjde jediná knížka od báječné J. K. Rowlingové. Albatros vydal také Předobrý život, knižní zpracování jejího proslovu, který přednesla absolventům a absolventkám Harvardu. Dočtete se tu, proč je důležité mít fantazii, empatii a proč byste se neměli bát neúspěchu. Za zmínku stojí hlavně grafická úprava knížky. Radost pohledět!

4/ V jedné diskuzi na Facebooku jsem vyhrabala informaci, že by už brzy měla v češtině vyjít třetí knížka od finského spisovatele Pasiho Ilmari Jääskeläinena, autora Literárního spolku Laury Sněžné. Bližší info jsem se u Paseky bohužel nedozvěděla, ale na webu Skandinávského domu jsem vyslídila, že by měla vyjít letos na podzim a bude se jmenovat Den falešné kočky.

5/ Švédská akademie oznámila, že letos nikdo nedostane Nobelovu cenu za literaturu. Nemá totiž dostatek členů, protože několik z nich opustilo instituci kvůli skandálu se sexuálním obtěžováním. Vyhlášení ceny tak bude odloženo o rok, v roce 2019 budou udělena dvě ocenění najednou. Takže je mi líto, Haruki, letos zase nic.

6/ Nový ediční plán nakladatelství Host jsou pro mě vždycky jako takové malé Vánoce. Celý edičák na podzim 2018 najdete tady. Já se už nemůžu dočkat volného pokračování Dlouhé cesty na malou rozlobenou planetu, které se bude jmenovat Dvě místa na Slunci, a ujít si nenechám ani novinku od Dity Táborské Běsa nebo povídkovou sbírku Jeffreyho Eugenidese Z první ruky.

7/ Četli jste jako děti příběhy o malém Mikulášovi? Já tuhle francouzskou sérii, kterou napsal René Goscinny a ilustroval Jean-Jacques Sempé, naprosto milovala. A vlastně miluju dodnes. Patálie malého Mikuláše a jeho party kamarádů, Vendelína, Albína, Augustýna, Viktorína, Fridolína, Jáchyma a nakonec i Celestýna se vrátí už v půlce června v podobě původního komiksu, který vyjde poprvé knižně. V pražské vile Pellé navíc právě teď probíhá výstava, která představuje tvorbu legendárního francouzského humoristy a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého.

8/ Poslední dobou se snažím vyhýbat velkým knihkupectvím, protože si v nich připadám jako ve velkém ošklivém supermarketu s knížkama. A tak teď spíš obrážím ta menší a mám pro vás pár tipů. Tím prvním je Vinohradské knihkupectví na Jiřáku, kde mají klasický výběr novinek i pár knížek v angličtině. Jsou tu ale hlavně milí knihkupci, kteří vám vždy rádi poradí a doporučí něco ke čtení. Což bohužel u některých knihkupců není samozřejmost. Dalším tipem je knihkupectví Globe, kde najdete pestrý výběr knížek v angličtině. Je tu i kavárna a často pořádají zajímavé literární akce. Pokud máte rádi design a graficky vymazlené knížky, rozhodně se vám bude líbit v Take Take Take, které je nakladatelství, grafické studio a obchod vjednom.

9/ Každý měsíc pořádá v Praze můj kamarád Jakub alias Book’s Calling book club s českými autory. Konečně ale vyslyšel i přání dojíždějících a v září chystá book club v Brně. Potkáte se tu se spisovatelkou Petrou Dvořákovou a grafičkou z nakladatelství Host Luckou Zajíčkovou. No a povídat se tu bude nejen o novince Dědina, kterou jsem dočetla před pár dny a vřele vám ji doporučuju.

10/ Pokud vás zajímá knižní design mrkněte na vystoupení Lucky Zajíčkové v Dobrém ránu ČT a také navštivte její nový blog, kde vám dá nahlédnout do své práce knižního grafika. A že její obálky jsou pecka snad ani nemusím zmiňovat.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

  • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
  • Instagram
  • bara.votavova@gmail.com