Knihomolské pikošky #6

21. 3. 2018

1/ Že HBO chystá seriál podle neapolské tetralogie Geniální přítelkyně už určitě dávno víte. Možná ale nevíte, kdo si zahraje celoživotní kamarádky Elenu a Lilu. Konkurs trval dlouhých osm měsíců a přišlo na něj devět tisíc dětí a pět set dospělých. Nakonec uspěly Elisa Del Genio (malá Elena) a Ludovica Nasti (malá Lila). Časem je vystřídají Gaia Girace (dospívající Lila) a Margherita Mazzucco (dospívající Elena). Seriál, který by měl mít celkem třicet dva epizod, bude režírovat Ital Saverio Costanzo.

2/ Když už jsme u té Eleny Ferrante… Kdo milujete její texty, určitě vás potěší, že každý víkend najdete na webu britského deníku The Guardian její sloupek. Ano, její. Totožnost italské spisovatelké ikony je stále velkým tajemstvím, ale už alespoň víme, že jde o ženu.

3/ Pomalu ale jistě se blíží květen, to znamená Svět knihy, to znamená čtyřdenní svátek pro knihomoly, to znamená šetřete peníze! Kromě spousty božích knížek, které nakladatelé chystají, se můžete těšit i na své oblíbené autory. Já se nejvíc těším na besedu se slovinským spisovatelem Drago Jančarem, kterému už brzy u nakladatelství Plus vyjde román Dnes v noci jsem ji viděl, na Alenu Mornštajnovou, která představí novinku pro děti Strašidýlko Stráša, nebo povídání a autogramiádu Jaroslava Kalfaře.

4/ Květen bude vůbec boží měsíc. Kromě jiného totiž vyjdou Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky. A slibuju, že tuhle knížku rozhodně potřebujete. 100 inspirativních životních příběhů žen napříč dějinami a k tomu ilustrace od 60 nej ilustrátorek z celého světa. Zkrátka ultimátní #girlpower záležitost.

5/ Určitě vám neunikly nominace na ceny Magnesia Litera. Letošní ročník je ale v něčem přece jen trochu speciální – ponese se totiž v duchu oslav sta let od založení Československa. V rámci 17. ročníku tak organizátoři kromě tradičního udílení cen vybrali pomyslnou nejlepší knihu v každém roce počínaje datem 1918. O třech nejlepších za posledních 99 let pak rozhodnou čtenáři i odborná veřejnost. Na webu Magnesia Litera můžete právě teď hlasovat pro tři tituly. Trojice, která získá nejvíce hlasů, bude oznámena v průběhu slavnostního večera 4. dubna.

6/ Venku jsou i nominace na Zlatou stuhu, tedy výroční ceny pro nejlepší dětské knihy. Najdete tu třeba knížku Kdo zabil Snížka? od Petry Soukupové, Warrena XIII. (mimochodem Paseka už chystá pokračování!), príma říkanky Každý bulí nad cibulí nebo klasiku Strom přání.

7/ Už jste slyšeli o mezinárodním projektu Shakespeare 400? Současní spisovatelé v něm převyprávějí slavná díla Williama Shakespeara. Čeština je jednou z (asi) 30 jazyků, v nichž tyto knížky vychází. Součástí edice, kterou u nás vydává nakladatelství Práh, je třeba Kus temnoty Margaret Atwoodové (aka Shakespearova Bouře) nebo Trhlina v čase od Jeanette Winterson (aka Zimní pohádka). Nejčerstvějším kouskem bude Macbeth, do kterého se pustil král severské detektivky Jo Nesbø.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

  • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
  • Instagram
  • bara.votavova@gmail.com