Knihomolské pikošky #4

2. 9. 2017

1/ Časopis The Happy Reader jsem objevila v nádherném pražském knihkupectví Book Therapy. První půlka časopisu obsahuje opravdu rozsáhlý rozhovor se známou osobností, která miluje knihy, a druhá se věnuje vybranému dílu z edice Penguin Classic. V posledním čísle je hlavní hvězdou Lily Cole, která si otevřela knihkupectví v Londýně a vykašlala se na svou parádně rozjetou kariéru topmodelky, aby si mohla udělat titul z historie umění.

2/ Pište si do diářů! 28. až 30. září se v mém rodném Táboře už po šesté uskuteční festival literatury a výtvarného umění Tabook. Můžete se těšit na bohatý doprovodný program, zajímavé přednášky a hlavně na nakladatele a jejich knihy. Potkáte tu třeba Paseku, 65. pole, Meander, Baobab, Take Take Take a spoustu dalších.

3/ A když už jsme u těch akcí, o týden později 7. října proběhne v pražském Meet Factory druhý ročník festivalu YA literatury Humbook. Čeká vás hromada besed, workshopů a hlavně čeští i zahraniční autoři. Já se nejvíc těším na Ladislava Ziburu (Pešky mezi buddhisty a komunisty), Martina Bečana (Kaziměsti) nebo povídání o 20. výročí Harryho Pottera. Lístky na Humbook seženete TADY.

4/ Minulou neděli měl na BBC premiéru pilotní díl televizní série Strike, který je adaptací románu Volání kukačky od J.K. Rowlingové, první detektivky s vyšetřovatelem Cormoranem Strikem. Seriál bude mít dohromady tři díly a hlavní role si střihli Tom Burke jako Cormoran Strike a Holliday Grainger jako jeho asistentka Robin Ellacott. Takže, kdo jste ještě nečetli Volání kukačky, je ideální čas to napravit.

5/ Slovenské nakladatelství Absynt začalo vydávat českou edici. Jako první vyšla knížka z edice Prokletí reportéři – Ganbare! Workshopy smrti. Kniha Katarzyny Boni, autorky polské školy reportáže, se zabývá životem v oblasti zasažené havárií ve Fukušimě a ničivou tsunami.

urban cafe

6/ Venku je skoro o 15 stupňů míň a já se tetelím blahem. Znamená to, že už pomalu přichází podzim a nakladatelé zase začnou vydávat víc knížek. V září se asi nejvíc nemůžu dočkat nové várky knížek z nakladatelství Paseka. Vyjde totiž pokračování nejrozkošnějšího komiksu Hilda a kamenný les, nový román od dánské spisovatelky Helle Helle nebo knížka Jen zvířata, v níž duše zvířat, která se stala oběťmi lidských konfliktů, vyprávějí nádherně podivné příběhy o svém životě a smrti.

7/ Vzpomínáte si, jak jsem vám básnila o knížce Jiskra v popelu od nakladatelství Host a dokonce se v knižním battlu bila za to, že je lepší než Ódinovo dítě? Tak už v půlce září vychází její pokračování Plamen v temnotě!

8/ Na webu Bustle najdete 9 tipů na ty nejlepší knihomolské newslettery. Žádné články ani knižní novinky vám tak zaručeně neuniknou. Já se třeba přihlásila k Literary Hub a BuzzFeed Books.

9/ Přiznám se, že českou “booktube” scénu sleduju jen sporadicky. Když už totiž trávím čas na YouTube, většinou skončím u některého z dílů Amerika hledá topmodelku (ne, nestydím se, zbožňuju to). Co mě ale z knižních videí fakt hodně baví, jsou seriály Nad řádky a Život redaktora z dílny Albatros Media. Život redaktora je z názvu asi celkem jasný a Nad řádky jsou krátké rozhovory s autory nebo zajímavými osobnostmi ze světa knih.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

 • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
 • Instagram
  • 260
  • 3
  • 204
  • 0
  • 189
  • 3
  • 236
  • 2
  • 225
  • 2
  • 213
  • 2
 • bara.votavova@gmail.com