Knihomolské pikošky #3

9. 4. 2017

knihomolské pikošky

1/ Třetí ročník autorského čtení Blogeři offline letos poprvé představí tvorbu blogerů, kteří mají co dočinění s literární cenou Magnesia Litera. Na akci, která se uskuteční v pondělí 10. dubna v kavárně Café Neustadt, vystoupí Jiří Charvát (iwrite), Do Thu Trang (Asijatka) a Tomáš Princ (Humans of Prague). Tohle si nesmíte nechat ujít!

2/ Když už jsme u té Litery, v úterý proběhlo očekávané vyhlašování této soutěže, která má za úkol propagovat kvalitní četbu. V nejsledovanější kategorii, v kategorii prózy, zvítězil Marek Šindelka s románem Únava materiálu, a knihou roku se stal román Jezero od Biancy Bellové. Na kompletní výsledky mrkněte přímo na web Magnesie.

3/ Americká HBO a italská televize RAI natočí osmidílný miniseriál podle bestsellerové tetralogie Geniální přítelkyně od spisovatelky Eleny Ferrante. Knižní série, jejíž první díl vyšel v českém překladu minulý rok, se odehrává v Neapoli 50. let minulého století a vypráví o (ne)přátelství dvou žen. Adaptaci románu prý připraví sama spisovatelka Elena Ferrante. Že bychom se konečně dočkali prozrazení její pravé totožnosti?

A jen tak mimochodem, hádejte, kde si budu v půlce června číst druhý díl Příběh nového jména?

knihomolské pikošky

4/ Letos v létě to bude přesně 20 let od vydání první knihy o Harrym Potterovi v Anglii (jo, taky si teď přijdu strašně stará). A tak nakladatelství Albatros, které u nás knížky J.K. Rowlingové vydává, chystá k tomuto krásnému výročí pořádnou dávku radosti. Jak jinak než v podobě knížek. V březnu vyšel původní scénář k filmu Fantastická zvířata a kde je najít, v dubnu se můžete těšit na druhou knihu Filmové magie, od června začne průběžně vycházet celá série Harryho Pottera s novou obálkou a ilustracemi od Jonnyho Duddla a v říjnu vyjde ilustrované vydání třetího dílu Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

5/ To ale není vše, co letos Albatros chystá. Já se třeba nemůžu dočkat knížky Loutkář od Josteina Gaardera, autora bestselleru Sofiin svět a jedné z mých nejoblíbenějších knížek Dívka s pomeranči, nebo třeba dětské knížky Justýnka a asistenční jednorožec, kterou ilustrovala Léna Brauner.

Fantastická zvířata

6/ Audioknihám jsem sice zatím nepřišla na chuť, ale takové podcasty, to je jiná. Na blogu Lukáše Gregora jsem objevila super tipy na podcasty (nejen) o knížkách a literatuře (Liberatura nebo Knihy, na které vám nezbyl čas). Tak mrkněte.

7/ Na YT kanále knihkupectví Martinus najdete inspirativní rozhovor s Patrickem Nessem, autorem románů Něco víc nebo Volání netvora, který dorazil do Prahy na konci března. Ve videu mluví o knihách, filmu, čtení a tak vůbec. No a je strašně roztomilej no! A pokud by vám jeho knížky nestačily, právě teď můžete zajít do kina na filmovou podobu Volání netvora.

8/ Tenhle rozhovor s českou spisovatelkou Alenou Mornštajnovou mě možná konečně donutí přečíst některou z jejích knížek. Co vás?

Chaukiss

9/ Co by to bylo za pikošky, kdybych vám sem nehodila alespoň jeden odkaz na knihomolský článek ze Stylist Magazine. Tentokrát mě zaujaly fígle, jak překonat “psací krizi”, když je i kýbl kafe nedostačující inspirace.

10/ A nakonec tip pro všechny milovníky papíru a ilustrací. Pět nadšenců pod značkou Chaukiss vyrábí ta nejkrásnější ilustrovaná letteringová přání. K narozeninám, k výročí nebo prostě jen tak pro hezčí den. Chaukiss navíc dbají na udržitelnost a ekologii, a tak všechna přání tisknou na FSC® certifikovaný papír, obálky jsou z hnědého recyklovaného papíru a obaly, ve kterých jsou přáníčka zabalena, jsou z kukuřičného škrobu. Seženete je v papírnictví Kašmidaš, které sídlí v Praze Pod Nuselskými schody.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

 • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
 • Instagram
  • 239
  • 0
  • 193
  • 4
  • 142
  • 1
  • 231
  • 1
  • 174
  • 1
  • 201
  • 19
 • bara.votavova@gmail.com