#knihomoLOVE / Ola Biernátová

10. 8. 2018

Vystudovaná knihovnice, knižní marketérka, milovnice YA knížek a taky šílená turbo myš. Ola je jeden z důvodů, proč jsem zhruba před rokem tolik stála o místo v Albatrosu. Neexistuje totiž lepší člověk, od kterého se můžete učit knižní marketing. Jenže to jsem tenkrát netušila, kolik mě tahle sranda bude stát…

Ola mě přivedla na temnou stranu knižních svíček a funko pop postaviček, neustále mi plní seznam seriálů a filmů, které musím vidět, a to ani nemluvím o knížkách a komiksech, které jsem si musela pořídit. Já jí to ale občas vracím v podobě závislosti na zmrzlině v Crème de la Crème, Stranger Things nebo návštěv Knihexu.

Olu jste mohli vidět na několika konferencích, přednáší na univerzitě ve Zlíně a v Brně, čtyři roky pracovala v marketingu knihkupectví Neoluxor a teď se spolu staráme o sociální sítě Albatros Media. Pokud sledujete Humbook, věřte, že bez ní by nebyl tak boží, jak ho znáte. Humbook = Ola, Ola = Humbook.

1/ Co zrovna čteš?

Dokončuju Grace and Fury od Tracy Banghart. Je to young adult ze světa, ve kterém nemají ženy žádná práva, dokonce ani nesmí číst. Vypráví to dvě sestry a je to takový o dost drsnější mix Selekce a Hunger Games.

2/ Jaký je tvůj nejoblíbenější knižní citát?

Jeden, jo? Na Goodreads jich mám označených skoro 200! Tak třeba „When God gives you no lemons – make nonmonade!“ To napsala Caitlin Moran. Ale miluju i tu básničku Stick Boy liked Match Girl od Tima Burtona.

3/ Jakou knížku by měl mít každý ve své knihovně?

Harryho Pottera, SAMOZŘEJMĚ.

4/ Kdo je tvůj nejoblíbenější autor nebo autorka?

Baru, tohle nejde takhle se ptát na jednu oblíbenou věc. V tomhle já teda určitě nejsem monogamní. J.K. Rowling, Marissa Meyer, Marianna Zapata. Z českých mě teď dostala do kolen Petra Stehlíková.

5/ A co první bys jim řekla, kdybys některou z nich potkala?

Kdybych potkala Rowlingovou, tak se rozbrečím a půjde ze mě akorát tak teplý vzduch.

6/ Co je tvoje největší knižní “guilty pleasure”?

Já miluju chick-lit a romcomy, ale vždycky hledám nějaké s antiklišé twistem. Je to pekelně těžké, protože tyhle knihy se jedou podle šablony.

7/ Co je nejlepší na tom být knihomolem?

Dvě věci: 1) Boží komunita, když potkáš druhého knihomola, jste hned BFF a můžete spolu mluvit hodiny, protože pořád máte o čem. 2) Tohle je dost klišé, ale člověk opravdu prožije tisíce jiných životů, okusí situace, do kterých by se nikdy nedostal, může snít a fantazírovat. V knížkách je možné všechno.

Olu můžete sledovat na Instagramu nebo číst její blog.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.





  • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
  • Instagram
  • bara.votavova@gmail.com