Feminismus je skutečně pro každého

22. 7. 2018

Slovo feministka/feminista je urážka, žena musí být “dobrá hospodyňka”, menstruace je sprosté slovo a kluci nikdy nepláčou. Ahoj v 21. století! Naštěstí tu ale jsou lidi jako Chimamanda Ngozi Adichieová, kteří se nebojí tyhle stereotypy nabourávat. A nakladatelství Host, které takové texty vůbec vydává.

Nigerijská spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichieová, kterou můžete znát jako autorku románu Amerikána, už dlouho o feminismu přednáší na konferencích TED. A právě na toto téma ji u Hostu vyšly nedávno dva eseje – Feminismus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnáci doporučeních. Srozumitelně, jednoduše a čtivě ukazuje, že genderové stereotypy nejsou jen problémem žen, ale i mužů. Feminismus by totiž neměl být jen bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny.

Esej Feminismus je pro každého se zaobírá feminismem velmi ze široka a pokud se už o téma alespoň trochu zajímáte nebo nejste totální jantar, asi se tu nic překvapivého nedozvíte. Adichieová nepřináší nic nového a nejde do hloubky, což je však vzhledem k tomu, že jde o přepis jedné z jejích přednášek na TED konferenci, celkem pochopitelné. Nicméně to vůbec neznamená, že je zbytečné tuhle knížečku číst. Když se trochu porozhlédnete a zjistíte, co se okolo nás stále děje, asi o rovnosti pohlaví a genderových stereotypech nemluvíme dostatečně.

Druhá knížka, o kousek lepší Feministický manifest, obsahuje patnáct vřelých a vtipných doporučení, kde Chimamanda Ngozi Adichieová radí, jak v praxi uplatnit přístup, který nastínila v eseji Feminismus je pro každého. Formou dopisu své blízké kamarádce učí čtenáře rozpoznávat sexismus a poukazuje na nesmyslné představy o módě, fungování domácnosti nebo třeba o pracovním prostředí. Asi si budete nad jejími příklady ze života občas ťukat na čelo, protože autorka pochází z Nigérie a postavení žen je tam ještě komplikovanější než u nás, ale to, že se to neděje v našem okolí neznamená, že se neděje ani nikde jinde.

Takže. Tohle by si měl podle mě přečíst každý, bez debat. Dohromady vám to zabere maximálně 2 hodiny, ale dá vám to nespočet věcí k zamyšlení.

Jo a palec hore za to nádherné grafické zpracování!


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

  • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
  • Instagram
  • bara.votavova@gmail.com