7 nejlepších knih, které jsem přečetla v roce 2017

6. 1. 2018

TOP knihy 2017

Každý rok se účastním reading challenge na Goodreads. Ne proto, abych si před kámošema honila triko, kolik jsem toho přečetla, ale proto, že jsem úchylná na organizaci. Obzlášť pokud jde o knížky. No a samozřejmě taky proto, že se mi pak snáz dělá výběr těch nejlepších knih, které se mi vloni dostaly do ruky. Letos jsem vybírala z šedesáti přečtených knížek a nebylo to vůbec snadné, protože jsem naštěstí jen málokdy sáhla špatně. Ale dost řečí, představuju vám svojí “šťastnou” sedmičku!

Geniální přítelkyně / Elena Ferrante

Kvůli téhle knížce (vlastně kvůli celé sérii) jsem několikrát přejela stanici metra, obětovala spánek a odcestovala do Neapole, abych si mohla projít všechna ta místa, kde se děj odehrává. Geniální přítelkyně je nejen o komplikovaném vztahu a věčném soupeření dvou kamarádek. Elena Ferrante vás s naprostou lehkostí přenese do života neapolské chudiny, do čtvrti plné pokrytectví a násilí, kde hlavní slovo mají muži. Zcela otevřeně popisuje italskou atmosféru od 50. let 20. století, že vám bude připadat, jako byste to sami zažili. Nesmírně čtivé, nesmírně návykové. V březnu vychází poslední díl a mně je už teď smutno, že to celé končí.

Kosmonaut z Čech / Jaroslav Kalfař

Kdo si pamatujete moji recenzi, víte, jak moc jsem byla z debutu Jaroslava Kalfaře nadšená. A kdo z mých kamarádů nedostal Kosmonauta k narozeninám, může si být jistý, že ho to čeká letos. Kosmonaut z Čech je krásná poetická satira. O české minulosti, o lásce, samotě i mimozemšťanovi Hanušovi a jeho slabosti pro Nutellu. Kdybych byla monstrum, co čmárá do knížek, podtrhnu si minimálně polovinu textu. Dobře, ať to s tou chválou nepřeháním. První část románu mě bavila mnohem víc než za vlasy přitažené finále. Ale stejně si to přečtěte, jo?

Magický průvodce městem pod pahorkem / Passi Ilmari Jääskeläinen

Já vím, že Literární spolek Laury Sněžné byl o moc lepší, ale tohle je ryzí finské podivno, takže prostě láska. Magický průvodce městem pod pahorkem vám sedne, pokud si libujete v podivných a ještě podivnějších knížkách, baví vás suchý humor a číst mezi řádky. Největším lákadlem je ale samozřejmě to, že má dva různé konce. Půlka nákladu je vytištěná z jedním koncem a další zase s tím druhým. Dopředu nevíte, jakou verzi si kupujete.

Náklaďáky Volvo / Erlend Loe

Náklaďáky Volvo jsou o kus lepší a vtipnější než Doppler, první díl série o chlápkovi, který se rozhodne nebýt pilný. A tím se může chlubit jen málokterý druhý díl. V Náklaďácích se můžete těšit na autorovy vsuvky a komentáře i na nové postavy. Třeba zhulenou postarší vdovu Maj Britt, která protestuje proti všemu a všem, nebo na starého skauta von Borringa, který miluje ptáky, spí jenom venku a uctívá obraz Baden-Powella. Pokud se vám líbil Doppler, nebudete litovat. A letos navíc vychází třetí díl.

Kruh / Dave Eggers

Eggersův román Kruh zobrazuje svět, ve kterém neustálá potřeba být online a touha sdílení všech informací připravila lidi o soukromí. Hlavní hrdinka Mae Hollandová, která se doposud lopotila v nezáživné práci získá díky kamarádce ze školy konečně svůj dreamjob – místo na zákaznické podpoře ve společnosti Circle, která vypadá, jako kdyby se Google spustil s Facebookem. Superděsivá, ale superčtivá záležitost. Do teď nechápu, jak mohli z tak parádní knížky natočit takovou blbost. Tak velkou blbost, že to ani Emma Watson a Tom Hanks nezachránili.

Hana / Alena Mornštajnová

Román Hana je sice pořádná depka, ale je to tak skvělý a silný, že si ho prostě musíte přečíst. Doporučuju ho kudy chodím, i když vím, že danému člověku zlomí srdce. U srdcervoucího příběhu Miry a její nemluvné tety Hany jsem probrečela několik stránek a ještě dlouho po přečtení nad knihou přemýšlela. Spisovatelka Alena Mornštajnová ve svém třetím románu vychází ze skutečných událostí, které se odehrály ve Valašském Meziříčí. Hlavními tématy jsou epidemie tyfu a krutý osud Židů za 2. světové války. Obojí navíc umocňuje fatálnost obyčejných náhod.

Kus temnoty / Margaret Atwoodová

Margaret Atwoodová je PANÍ spisovatelka a já za boha nechápu, proč jsem si od ní nepřečetla něco už dřív. Kus temnoty je součástí projektu Shakespeare 400 a odkazuje na Shakespearovu slavnou hru Bouře. Atwoodová tu rozehrává příběh divadelního režiséra, který ztratí dceru a ambiciózní kolega ho vyštípe z milovaného divadla. Felix se poté stáhne do ústraní a pod pseudonymem pan Vévoda přijme místo výchovného poradce ve vězení. Právě tady s vězni místo herců objeví způsob, jak se může svým nepřátelům pomstít. Naprosto skvěle napsané, vypointované… a doporučuju přečíst i závěrečnou poznámku překladatelky Kateřiny Klabanové.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

 • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
 • Instagram
  • 260
  • 3
  • 204
  • 0
  • 189
  • 3
  • 236
  • 2
  • 225
  • 2
  • 213
  • 2
 • bara.votavova@gmail.com