6 tipů na podzimní čtení

1. 10. 2017

Čtenářský podzim pro mě vždycky byly spíš obří bichle a těžké romány. Letos jsem ale ve své knihovně neplánovaně sáhla po útlejších kouscích. Ale nebojte, i tyhle doladí tu pochmurnou podzimní atmosféru stejně dobře. Dala jsem dohromady šest knížek, které jsou melancholické, tajemné, občas dost depresivní, zatraceně dobré a zaručeně vám zpříjemní podzimní dny.

Hana / Alena Mornštajnová

Jestli toužíte po opravdu dobré knize, která vám zlomí srdce, sáhněte po třetím románu Aleny Mornštajnové. Hana je pro mě nejlepší česká kniha, kterou jsem kdy četla, a i po několika měsících ve mně srdcervoucí příběh Miry a její nemluvné tety Hany stále rezonuje. Alena Mornštajnová při psaní vycházela ze skutečných událostí, které se odehrály ve Valašském Meziříčí. Hlavními tématy jsou tak epidemie tyfu a krutý osud Židů za 2. světové války. Dvě velmi bolestivá témata, která navíc podtrhuje fatálnost obyčejných náhod. Je až neuvěřitelné, kolik bolesti jedna rodina dokáže unést. Připravte si zásobu kapesníků, budete je potřebovat.

Sebevraždy panen / Jeffrey Eugenides

Debut Jeffreyho Eugenida vypráví o předčasné smrti pěti dospívajících sester Lisbonových, které vyrůstají na předměstí Detroitu. Držitel Pulitzerovy ceny tu popisuje nejen rozklad jedné rodiny, ale i celého města. Eugenides je skvělý vypravěč. I když vám prozradí zápletku hned na první stránce, stejně vás donutí číst dál. Nepotřebuje dechberoucí napětí, ani velkolepé dramatické scény. Dokáže vás vtáhnout popisem každodenních maličkostí i perfektním vylíčením chmurné atmosféry. Pusťte si pak ke čtení album Virgin Suicides od francouzské skupiny Air (soundtrack filmové adaptace od Sofie Coppoly) a máte podzimní melancholii jak vyšitou.

Jezero / Bianca Bellová

Jezero je další česká knížka, kterou byste neměli minout. Bianca Bellová zasadila příběh do prostředí, které nápadně připomíná okolí Aralského jezera. Její hrdina Nami žije v rybářské vesnici někde na konci světa, kde vysychající jezero plné toxického bahna nebezpečně obnažuje břehy, ruští vojáci znásilňují dívky na ulici a kde si děti nonstop škrábou exém. Příběh Namiho, který hledá svou matku, je krutý, přesně tak, jak si život v těchto končinách představujete. Jezero je drsné, minimalistické, vůbec ne jednoduché, ale zato neuvěřitelné čtení, ze kterého člověk cítí tu obrovskou beznaděj a zmar.

Tohle jsem měla napsat v přítomném čase / Helle Helle

Hlavní hrdinka krátké prózy bydlí sama v domku naproti nádraží a před rodiči a tetou, po které je pojmenovavá, předstírá, že studuje literaturu na univerzitě v Kodani. Jenže pravda je úplně někde jinde. Mladá Dorte neví, co se životem, a občas má problém vůbec vstát z postele. Sledujete tu tak příběh, který plyne pomalu, vlastně se nic neděje, ale přitom se toho děje tolik. Dánská autorka Helle Helle syrově popisuje bolestně smutný a melancholický příběh, ke kterému nepotřebuje žádné velkolepé scény a zvraty, aby si vás omotala kolem prstu. Tohle jsem měla napsat v přítomném čase je výjimečný literární zážitek, po kterém si řeknete, že takhle žít rozhodně nechcete.

Doppler / Erlend Loe

Ať vás ale úplně neubiju vším tím depresivní čtením, mám pro vás tip i na trochu srandy. Doppler je obyčejný chlápek, co chodí do práce, pečuje o svou rodinu a žije si takový ten vcelku spokojený život. Jenže jednou spadne z kola a jak tak leží v mechu uprostřed lesa, začne ho štvát ta jeho pilnost. A tak se sebere a odstěhuje se do lesa. Bydlí tu ve stanu a společnost mu dělá losí mládě. Celé je to vlastně dost absurdní, ale mile švihlé čtení. Občas se zasmějete a občas tu narazíte i na hodně zajímavé myšlenky. A když se vám Doppler jó zalíbí, můžete sáhnout po druhém dílu Náklaďáky Volvo, který prý taky stojí za přečtení (já se na něj chystám už brzy).

Čekání na Bojanglese / Olivier Bourdeaut

Román Čekání na Bojanglese se stal ve Francii literární senzací a sklidil řadu ocenění. Vypráví o chlapci vyrůstajícím v bohémské domácnosti, kde se na hromadu vrší nezaplacené složenky, z gramofonu hraje píseň Niny Simone Mr. Bojangles a po bytě se prochází výstřední domácí mazlíček – exotický pták slečna Nadpočetná. Život malého hlavního hrdiny je plný večírků, bláznivých historek a výstředních nápadů. Ovšem jen do chvíle, než se jeho rozpustilá matka protančí k šílenství. Čekání na Bojanglese je dojemné čtení, takové, u kterého se budete smát a plakat zároveň. Navrch skvěle napsané, takže není divu, že sklízí úspěch i u kritiků.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

 • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
 • Instagram
  • 260
  • 3
  • 204
  • 0
  • 189
  • 3
  • 236
  • 2
  • 225
  • 2
  • 213
  • 2
 • bara.votavova@gmail.com