3 tipy na komiksové (skoro)novinky

4. 11. 2017

Záleskautky

1/ Komiks pro drsný holky, co kašle na stereotypy

Hned první tip, Záleskautky neboli Lumberjanes, zas až taková novinka není. Tenhle (hlavně v Americe) populární komiks u nás vyšel už v červnu.

Pětice nejlepších kamarádek Jo, April, Mal, Molly a Ripley si užívají léto na dívčím skautském táboře, jenže plány jim neustále kazí tříoké lišky, vodní příšery nebo zdivočelí skauti z chlapeckého tábora. Holky ale nejsou žádné bábovky. Po hlavě se vrhají do dobrodružství, nosí roztrhané kalhoty, po stranách mají vyholené vlasy, ale i tak jsou to (zále)skautky, co ctí všechny ty správňácké hodnoty, jako jsou přátelství, tolerance nebo ochrana přírody.

Záleskautky

I přes snahu vychovávat nejsou Záleskautky ani trochu otravné. Autorky komiksu svým vyprávěním boří mýty a všechny ty společenské stereotypy a daří se jim to skvěle.

Už na první pohled vám navíc bude jasné, že tohle je neskutečně vymazlená knížka. Parádní grafika, která přesně navozuje tu pravou bláznivou atmosféru, i pár bonusů navíc, včetně galerie obálek. A aby toho nebylo málo, každý příběh uvádí krátké povídání o nějakém skautském bobříkovi, kterého může pětice kámošek ulovit.

Agnes a sedmý host

2/ Komiks pro milovníky finského podivna

O tom, že vyjde Agnes a sedmý host jsem věděla zhruba rok dopředu a nemohla se dočkat. A musím říct, že se čekání fakt vyplatilo. Tenhle komiks finské ilustrátorky Kati Närhi je #mustread pro všechny milovníky severského podivna, komiksů, Tima Burtona i Warrena XIII., který vyšel začátkem letošního roku.

Agnes je sirotek, a tak se o ní stará svérázná teta Silvie. Společně vyrazí na ostrov, kde se v sídle osamoceného kapitána Orkolora sejde parta dospěláků. Agnes ze začátku věří, že jde o obyčejnou dovolenou, ale po pár podivných událostech začne mít pochybnosti a pojme podezření, že tu něco nehraje. V podivném domě, mezi podivnými hosty a možná ještě podivnějším služebnictvem se cítí trochu osamělá a do toho ji trápí rodinné tajemství.

Agnes a sedmý host

Komiks Agnes a sedmý host je ideální čtení na pochmurné podzimní večery. Vypadá totiž jako kdyby si Wednesday Addamsová odskočila na prázdniny do Finska. Ilustrace jsou temné, chladné a humor černý jako noc. Prostě láska.

Sexkomiks

3/ Komiks, kde neexistuje tabu ani stud

Sexkomiks je skutečná perlička. Francouzský komiks ilustrátorky Laetitie Corynové a sexuologa Philippa Brenota popisuje s humorem dějiny lidské sexuality a intimity od pravěku přes současnost až po vize budoucnosti. Nečekejte nic vulgárního nebo lascivního, ale naopak poučného a zábavného zároveň.

Erudovaný komiks se nevyhýbá žádnému lechtivému tématu. Vysvětluje, co je to erotika, intimita, kde se vzala monogamie nebo jak se v průběhu dějin měnil pohled na homosexualitu. Dozvíte se také, jak to bylo s používáním pásu cudnosti nebo kdy byl vynalezen kondom.

Sexkomiks

Autorská dvojice tu klade důraz především na postavení muže a ženy ve společnosti a jejich vzájemném vztahu v jednotlivých etapách historie. Dějiny sexu se tu tak prolínají s náboženstvím, mytologií, politikou i uměním.

V Sexkomiksu se dozvíte hromadu zajímavých věcí a ještě se u toho zasmějete. Odpoví vám snad na všechny otázky v oblasti historie sexuality. Vtipně a s nadhledem.

Za recenzní výtisky děkuji nakladatelství Paseka.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

 • Baví mě italské kulisy, příběhy ze současnosti, zajímá mě dětská literatura a ujíždim si na paperbackové vazbě. Knížky jsou nejen moje láska, ale i práce. Pracuju v nakladatelském domě a o knížkách bych si dovedla povídat hodiny!
 • Instagram
  • 260
  • 3
  • 204
  • 0
  • 189
  • 3
  • 236
  • 2
  • 225
  • 2
  • 213
  • 2
 • bara.votavova@gmail.com