10 knížek z Paseky, které vám nesmí chybět

26. 7. 2017

paseka top 10

Tenhle článek se měl původně jmenovat Žádná knížka z Paseky vám nesmí chybět, ale to by byl článek dlouhý jak týden. Tak tady máte alespoň moji nejoblíbenější desítku, za kterou bych dala ruku do ohně.

Literární spolek Laury Sněžné

Kdybych vám mohla doporučit jednu jedinou knížku z nabídky Paseky, byl by to právě Literární spolek Laury Sněžné. Je to moje absolutní srdcovka a jistota, ke které se často a ráda vracím, kdykoliv mám čtecí krizi nebo chuť na nějaký superčtivý divnopříběh. Literární spolek Laury Sněžné je tak trochu pohádka, tak trochu psychologický román, drsná hra a hlavně hodně divná knížka. A to já zbožňuju. A vy budete taky.

Hilda a Hilda se vrací

Tady trochu podvádím, ale vybrat jen jeden díl Hildy je zkrátka nemožné. Tenhle roztomilý komiks o modrovlasé rozumbradě Hildě, která žije se svou maminkou a kámošem Větvíkem, stojí na zakládech severské mytologie a je plný kouzelných dobrodružství. V každé knížce najdete hned dva příběhy, které vás budou bavit i po několikátém čtení. A už brzy se můžete těšit na další.

111 míst v Praze, která musíte vidět

111 míst v Praze je netradiční a o to zábavnější průvodce hlavním městem, který vás zavede na méně profláknutá místa. Potěší všechny, koho zajímá historie i současnost a rád objevuje skrytá zákoutí. Najdete tu konkrétní místa, jako jsou lanovka hotelu NH Praha nebo kubistická lampa na Jungmannově náměstí, ale i tipy, které se nevážou s konkrétním místem, ale vystihují atmosféru města. Prostor dostaly třeba české chlebíčky nebo cestovní agentura Corrupt Tour.

A proto skáču

Naoki trpí velmi závažnou formou autismu a není téměř schopen komunikovat prostřednictvím mluvy. Díky vynalézavým učitelům, milující matce a díky své vlastní píli se naučil hláskovat slova pomocí abecední tabulky. Prstem ukazuje na tabulku s jednotlivými znaky, a skládá odpovědi. A díky tomu mohl vzniknout tento rozhovor, který je jedinečným svědectvím o vnitřním světě malého chlapce s autismem. Vykašlete se na všechny selfhelp bláboly, jak žít lepší život, a přečtěte si tohle.

Neměnnost leopardích skvrn

Román Neměnnost leopardích skvrn je o touze stát se slavným spisovatelem a napsat velkolepé dílo, které se zapíše do dějin. Příběh o vyprávění příběhů, který vám zamotá hlavu tak, že nebudete vědět, čí jste, a kde zaznívají ohlasy Fitzgeralda, Čechova, Hemingwaye, Kafky a mnoha dalších mistrů literatury. Na pozadí celkem jednoduchého příběhu autor řeší, kde je hranice mezi fikcí a realitou, pravdou a lží. Více než dvousetstránková knížka plná chytrého humoru, jedinečných slovních obratů a poutavých příběhů.

Slaďák

Nejsladší a nejzaláskovanější knížka všech dob. Autobiografický komiksový zápisník mapuje příběh jednoho páru, který prožívá lásku jako trám. Od zamilovaných smsek na dobrou noc až po společné bydlení. Hlavními hrdiny Slaďáku jsou samotná autorka Philippa Rice a její přítel Luke. Luke Pearson. Ten Luke Pearson, který vymyslel Hildu. Společně vám ukážou, že ty nejkrásnější city se neskrývají za velkými gesty, ale drobnostmi jako společná noční sváča nebo sdílení vyhřáté peřiny.

Warren XIII. a Vševidoucí oko

Warren je něco mezi Timem Burtonem, Edgarem Allanem Poem a Addamsovou rodinou. A je boží! Hlavní roli tu hraje skvostná typografie a černorudé ilustrace, ale ani příběh rozhodně nezaostává. Je sice jednoduchý, ale přesto poutavý až do grandiózního finále. Navíc hlavní hrdina Warren je roztomilouš k zulíbání. Pokud se rádi bojíte a smějete současně nebo máte rádi graficky vymazlené knížky, tomuhle kousku rádi podlehnete.

Praha noir

Čtrnáct noirových povídek od čtrnácti předních českých autorů, které dal dohromady literární kritik Pavel Mandys #tochceš. Praha noir navazuje na tradiční noirovou řadu newyorského nakladatelství Akashic Books a představuje jedinečný soubor kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Mě nejvíc bavil příběh z Vyšehradu od Martina Goffy, povídka od Petra Stančíka nahlížející do někdejšího židovského města nebo ta od Jiřího W. Procházky o holešovickém výstavišti.

Magický průvodce městem pod pahorkem

Pasi Ilmari Jääskeläinen podruhé a povinná literatura pro všechny, kdo si zamilovali Literární spolek Laury Sněžné nebo zbožňují divnoknížky. Protože tohle je rozhodně ta nejpodivnější knížka, kterou jsem kdy četla. Přiznávám, že Laura je o kus lepší, ale když překonáte tu počáteční nudu, čeká vás opravdu ryzí finské podivno. Největším lákadlem Magického průvodce je ale to, že má dva různé konce. Půlka nákladu je vytištěná z jedním koncem a další zase s tím druhým, a tak dopředu nevíte, jakou verzi si kupujete. Ale nebojte, ani o jeden nepřijdete. Na poslední stránce knížky se dozvíte, kde si můžete přečíst druhý konec.

Veřejná tajemství

Paseka to nejsou jen komiksy nebo Velké dějiny zemí Koruny české, ale také velká jména světové literatury. Od Vladimira Nabokova, Amose Oze, Ljudmilu Ulickou až po Alice Munroovou, drželku Nobelovy ceny za literaturu. A právě její nejnovější knížka Veřejná tajemství by vám neměla uniknout. V češtině je to novinka, ale jinak jde o časem prověřený kousek z poloviny 90. let. Osm rozsáhlých povídek publikovaných v originále v roce 1994 v sobě nese vše, co celý svět na psaní Munroové miluje.


Barbora VotavováBarbora Votavová
Jsem věrný fanoušek Nicka Hornbyho, blázen do příběhů Johna Greena a milovník Harryho Pottera. Nejraději čtu zachumlaná v obřím svetru a s horkým čajem poblíž.

 • Často čmuchám po knihkupectví, utrácím tam milióny a neustále trénuji kavárenské povalečství. Baví mě přiblblý britský humor, příběhy ze současnosti, světová klasika a knížky s paperbackovou vazbou.
 • bara.votavova@gmail.com

 • Instagram
  2 weeks ago
  • 329
  • 6
  2 weeks ago
  • 247
  • 3
  3 weeks ago
  • 188
  • 1
  1 month ago
  • 296
  • 1
  1 month ago
  • 280
  • 4
  1 month ago
  • 173
  • 2